Umwelt

“Umwelt” projesi, medyada yer alan çatışma, patlama ya da insan kaynaklı felaket haberlerinde görünen insan dışı canlıların izini sürüyor. Medyada sunulan haberlerle insan odaklı şekillenen belleğimiz, duygumuz ve algımızı sorgularken ağaçlar, taşlar, hayvanlar, nehirler gibi doğal çevrenin peşine düşüyor.
“Umwelt (çevre, dış dünya)” (Uexüll,1909/2017) kavramı çerçevesinde şekillenen proje; hayvanlar ile insanların dış dünya algılarının birbirlerinden tamamen farklı olduğu ve hayvanların duyu organlarıyla algıladıkları dünyada kendilerine has bir öznelliğe sahip oldukları fikrine dayanıyor. Buradan hareketle kurulan insan ve insan yapımı nesneler içermeyen bir “çevre” sadece hayvanlardan değil insan dışı diğer canlılardan oluşan bir öznelliği de arıyor.
Proje, insan dışı canlıların şahitlik durumlarının yok sayılıp neredeyse yokmuşlarcasına gösterildiği haber videoları üzerinden görselleşiyor.

Seniha Ünay, “Umwelt”, kağıt üzerine mürekkep, yağlıboya, haberlerden seçilmiş çeşitli boyutlarda görseller, 2022- devam ediyor